Spravodlivosť, pekný sen ľudstva ...

Autor: Ján - Ignác Ilčišin | 6.2.2015 o 22:14 | (upravené 6.2.2015 o 22:21) Karma článku: 2,40 | Prečítané:  386x

Sen o spravodlivosti je najväčšia hlúposť vštepovaná ľudom už v rannom veku . Svinstvá, špinavosti, hajzlíci a piláti ... ľudia bez chrbtovej kosti, ľudia ktorí pre peniaze vymenia vlastnú manželku, zradia.

ÁNO! Tú krásnu vetu ktorá nesie názov môjho diela som si osvojil pri štúdiu na Právnickej fakulte. Veľmi ironické že práve tam...

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že človek ktorý v spravodlivosť verí, by si tento text čítať radšej nemal, pretože nerád by som niekomu kazil jeho sny. 

"Spravodlivosť je morálny princíp požadujúci rešpektovanie  právnej normy, cnosť spočívajúca v rešpektovaní práv druhých. Spravodlivosť je jedna zo základných  spoločenských hodnôt."

Skutočne? Rád by som sa porozprával s človekom ktorý tú definíciu vymyslel, ten ktorý tomu verí musí byť blázon. (Aby som nikomu nekradol a nebol nič dlžný tak váženému publiku ozrejmim že môj nadpis je vlastne citát ktorého autorom je H.Kelsen)

Prečo nás učia spravodlivosti keď  na to každý v živote kašle? Prečo od nás každý chce aby sme robili veci tak ako ich nikto nerobí? Načo tie nezmyselné zákony ktorým nikto nechápe? Miestami mám pocit že dokonca ani normotvorcovia nevedia o čom to vlastne je a čo tým chcel autor povedať. 

Divadlo, divadlo a ešte raz divadlo ...

Každému je všeobecne známe, že v divadle herci stvárňujú obraz (pohľad) autora diela tak, ako si to on predstavuje. Laický povedané robia to, čo sa im povie. Nič sa nedeje len tak, nič nie je náhoda, smola alebo šťastie. Na to sa proste vykašlite! To v čom si myľne tíšime žiaľ a nazývame to smolou je proste výmysel. Alebo z čoho sa zasa naopak tešíme a vravíme tomu šťastie. Všetko sa deje z určitého dôvodu budže si to tak zariadime my, alebo niekto nad nami. 

Hra o Tróny

Nie, absolútne som tým nemyslel názov novej kultovej fantasy ságy. V skutočnosti, by sa podľa môjho uváženia mal život nazývať tak, ako podnadpis v tomto texte. Je milé hájiť demokraciu, rozkošné a primitívne ľudské práva do ktorých si pomyselní ľudia blízko trónu vytierajú svoje špinavé topánky. Ľudská dôstojnosť, áno tá sa tam tiež spomína, no kde vlastne je?  Je mi úprimne ľúto ľudí ktorí reálne uvažujú nad tým ako zmeniť svet. Aby nevznikali rôzne konflikty, vojny a nešťastia. Akokeby tí hrdinovia dostávali včerajšie noviny. Snažia sa zmeniť niečo čo sa už zmeniť nedá. Snažia sa vstreliť gól, aj keď  už zápas skončil ..

Mojou úvahou sa nijakým spôsobom nesnažím niekomu nalomiť sebavedomie. Nesnažím sa nikomu zničiť jeho sen. Aj ja som na sebe pracoval, aby som sa dostal tam, kde sa momentálne nachádzam. Viem, pre niekoho to možno úspech nie je, ale človek by si mal vážiť všetko. To aby človek prestal veriť v spravodlivosť chce čas. Tak ako aj ja som prestal veriť v rôzne rozprávkové bytosti, postupom času aj v predmetnú otázku. Vždy som sa zamýšľal načo nás to vlastne učia, prečo z nás chcú spravodlivých, keď  oni sami nie sú? Je to ľahké! Aj Ježiško nám nosil darčeky, až kým sme zistili, že vlastne žiaden nejestvuje. 

Snažím sa aby človek pochopil, že aj to čo vravia v televízii, rádiu, novinách, na súdoch, v parlamente a jednoducho všade, kde sa človek pozrie, to proste pravda byť nemusí. Všetko na čom človek stavia svoje plány, buduje svoje sny sa veľmi ľahko môže stať klamstvom , resp. len pekným snom ako pán Kelsen povedal. Ba nie len stať ono to vlastne klamstvo môže byť už od začiatku a my pritom tajne dúfame že sa nám v živote darí, až kým nespadneme na hubu...

Raz niekto múdri povedal : „že aj pád na hubu je krok vpred ....“ Ťažko však povedať či ho možno označiť za múdreho, alebo len  ďalšieho  človeka čo svoju neschopnosť ospravedlňuje práve takto. 

Ak má niekto pochybnosti o tom či vravím pravdu, samozrejme postupne budem uverejňovať články ktorými budem toto tvrdenie hájiť.

Smiať sa či plakať, každopádne v spravodlivosť neverím. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?